تبلیغات
خوشه ای بهار - ارتداد و دلایل آن

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

چرا کسی مرتد اعلام می شود؟


مگر اسلام در انتخاب دین به انسان اختیار نداده است،پس چرا اگر کسی با تحقیق و دلیلی که خود قبول کرده است از اسلام برگردد،مرتد محسوب میشود و حکم به اعدام او میکنند؟

 
پاسخ : 

باید توجه داشت كه دین پذیرفته شده نزد خدا فقط اسلام است « ان الدین عند الله الاسلام» و ادیان دیگر فقط در زمان خود پذیرفته بود و همه ی پیامبران قوم خود را به پذیرش پیامبر بعد از خود كه دین را كاملتر در اختیار بشر قرار می داد ، ملزم كردند تا پیامبر خاتم كه توسط ایشان كاملترین دین به بشر ارائه شد . بنابراین وظیفه ی هر مسیحی و پیروان ادیان دیگر ، كه علاوه بر كامل نبودن تحریف هم شده اند ، این است كه به اسلام ایمان آورند حتی هنگام ظهور حضرت مهدی (عج) حضرت عیسی همراه ایشان بوده و مسیحیان را به اسلام دعوت می كند . اما مسلمان كه كاملترین دین را داراست نمی تواند كافر شود و چنین شخصی مرتد است لیكن مادامی كه كفر خود را ابراز نكرده به ظاهر حكم مسلمان را دارد و اعدام نمیشود . این حكم الهی ناشی از مصالح متعددی است كه نفع آن عائد خود مسلمانان میشود از جمله باتوجه به حكم اعدام: 1- هركسی به راحتی نمیتواند مرتد و در نتیجه جهنمی شود در واقع گویا خداوند به اجبار میخواهد شخص بهشتی شود و او را از كفر حفظ كند 2- اگر این حكم نبود ابراز كفر مرتدین سبب تزلزل عقیده دیگران نیز می شد، چنانكه در قرآن آمده كه كفار برای ایجاد تزلزل در ایمان مسلمین به یكدیگر میگفتند كه صبح ایمان بیاورید و آخر روز از ایمان خود دست بكشید تا مسلمانان سست شوند ( ال عمران/72). اسلام به جهت آن كه فرصت طلبان و نیرنگ بازان، نتوانند خود را به رنگ اسلام درآورند و پس از مدتى با خروج از اسلام، جنگ روانى علیه آن به راه بیندازند، حكم اعدام مرتد را وضع نمود تا اگر كسى مى‏خواهد به دین وارد شود، با تحقیق وارد شود و نیز كسى نتواند با برنامه‏ریزى علیه مسلمانان، جنگ تبلیغاتى و تخریب عقیده به راه بیندازد. 3- مسأله دیگرى كه باید مورد توجه باشد آن كه: بسیارى از مردم به جهت فطرت پاك توحیدى خود، دین را مى‏پذیرند. اینان نیز داراى حق و حقوقى در حراست از عقیده خویش هستند. همه مردم كه نمى‏توانند ابن‏سینا و ملا صدرا باشند. بسیارى از آنان با ادله‏اى ساده و فطرى، به دین رو كرده و آمال خود را در آن مى‏بینند. حال اگر بنا باشد این دین ساده و فطرى، مورد حمله مجادله‏گران قرار گیرد و هر روز به صورتى القاى شك و تردید شود، این طیف قادر نخواهند بود از عقیده حق خویش دفاع كنند. پس بایستى براى حراست از آرمان این گروه - كه على‏رغم پیمودن راه حق، در دفاع از آن چندان كارآمد نیستند - برنامه‏ اى اندیشیده شود از جمله برنامه‏هاى اسلام در این زمینه ، جلوگیرى از سوء استفاده مرتدان است. 4- هم‏چنین باید دانست كه اگر شخص تنها در نزد خود مرتد شود و آن را اعلام نكند، كسى نمى‏تواند متعرض او شود؛ بلكه مرتدى مستحق مرگ است كه ارتداد خویش را اعلام مى‏كند و ارتداد او به همین دلیل نزد قاضى اثبات مى‏گردد. 5- نكته آخر آن كه حكم اعدام مرتد، تنها براى مردان است و اگر او نیز قبل از ثبوت ارتداد در نزد قاضى توبه كند، اعدام نمى‏شود.
 

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>