تبلیغات
خوشه ای بهار - گزارشی از"کتاب سبز معمرقذافی"!

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

«كتاب سبز» معمر قذافی كه شامل سه بخش سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است كتابی است كه فصل آخر آن با خون در حال نگارش است.
این روزها تمام توجهات در جهان به سوی لیبی و كشتاری است كه معمر قذافی علیه مردم بی‌گناه كشور خود صورت می‌دهد، است.

بسیاری از كسانی كه آخرین سخنرانی معمر قذافی را دیده‌اند متوجه شدند كه او كتابی سبز را در دست گرفت و از روی آن شروع به خواندن كرد؛ این كتاب سبز كتابی است كه الگوی حكومتی وی می‌باشد.

معمر قذافی «كتاب سبز» خود را در سال ۱۹۷۵ پس از كودتای نظامی علیه ادریس سنوسی پادشاه وقت لیبی نوشت و به نظر بسیاری وی كه همچون «جمال عبدالناصر» رهبر «افسران آزاد» لیبی بود كتاب خود را با الهام از كتاب «فلسفه انقلاب» عبدالناصر به رشته تحریر درآورده است.

معمر قذافی در این كتاب افكارش را درباره نظام‌های موجود و تجارب انسانی همچون سوسیالیزم، لیبرالیسم و دمكراسی را بیان می‌كند و سالانه هزاران نسخه از آن توسط مركزی به نام «مركز جهانی پژوهشی و مطالعاتی كتاب سبز» به صورت مجانی منتشر و حتی در كشورهای عربی توزیع می‌شود.

«كتاب سبز» معمر قذافی شامل سه فصل است كه وی در فصل اول به مباحث سیاسی، در فصل دوم به مباحث اقتصادی و در فصل سوم به مباحث اجتماعی می‌پردازد.

قذافی در فصل اول «كتاب سبز» كه شامل بررسی مشكلات سیاسی و قدرت در جامعه است، معتقد است: مجلس نمایندگان نوعی فریب برای جامعه است و این خلاف دمكراسی است و حزب یك نوع دیكتاتوری معاصر است.

فصل دوم مشكلات تاریخی اقتصاد از منظر معمر قذافی است كه وی مشكل اساسی را رابطه بین كاگر و كارفرما می‌داند.
وی در این بخش به مباحثی از قبیل تولید، آزادی كار، مسكن، معاش، وسیله حمل و نقل، زمین و خادمان منازل می‌پردازد و در بخش وسیله حمل و نقل می‌گوید: وسیله حمل و نقل برای فرد و خانواده ضروری است و هیچ كس حق ندارد برای اجاره دادن این وسایل صاحب آن باشد!
قذافی در فصل سوم نیز به مباحث اجتماعی در جامعه لیبی می‌پردازد و نظرات خود درباره خانواده، مادر، كودك، زن و فرهنگ و هنر را بیان می‌كند.

وی در جلد سوم كتاب خود نوشته است: «جایگاه زنان خانه است چراكه فعالیت آنان در جایگاه مردان موجب از بین رفتن زنانگی و زیبایی آنان می‌شود» و این در حالی است كه قذافی گردانی از زنان را برای حفاظت خود تعیین و انتخاب كرده است.

هرچند این كتاب، كتابی جدی و نه طنز است اما بسیاری از جملات این كتاب واقعا خنده‌دار است، به‌گونه‌ای كه وی در بخشی از كتاب خود آورده است: جامعه انسانی فقط از مردان تشكیل نشده و فقط از زنان تشكیل نشده و این جامعه شامل زنان و مردان است!
وی در بخش دیگری از كتاب خود می‌نویسد: علت طلاق، ازدواج است!

«كتاب سبز» معمر قذافی نزد حكومت لیبی كتابی مقدس محسوب می‌شود كه در تمام مدارس و دانشگاه‌های لیبی تدریس می‌شود و حتی هنگامی كه اردن در زمان ملك حسین از قذافغی خواست تا دیون خود را بپردازد وی شرط پرداخت دوین خود را مجوز تدریس كتاب سبز در اردن قرار داد كه از طرف ملك حسین رد شد.
یك پژوهشگر فلسطینی درباره «كتاب سبز» می‌گوید: تا به حال كسی را ندیده‌ام كه كتاب سبز را خوانده باشد و با یادآوری آن به خنده نیافتاده باشد و بسیاری از كسانی كه این كتاب را خوانده‌اند نفهمیده‌اند قذافی چه می‌گوید چراكه جملات كتاب ناقض یكدیگر است.

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>