تبلیغات
خوشه ای بهار - حقانیت شیعه،چرا؟

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

پاسخ : با سلام
دوست محترم
درباره حقانیت شیعه، در طول تاریخ صدها جلد كتاب پر حجم و عمیق توسط عالمان و فرزانگان نگاشته شده كه در غالب آنها استناد به معتبرترین منابع اهل سنت شده و هیچ جای گریزی برای مخالفین باقی نگذاشته است . برای روشن شدن این مطلب باید ابتدا توجه كرد كه اساسی ترین ركن اختلاف بین شیعه و دیگر مسلمانان چیست ؟ آنچه در این باره می توان گفت این است كه : شیعه معتقد است پیامبر(ص) به امر الهی برای رهبری دینی و اجتماعی امت افراد معصوم و شایسته ای را نصب و معرفی نموده اند كه اولین آنها حضرت علی (ع) می باشد. بنابراین رهبر و پیشوای حقیقی امت پس از پیامبر(ص)، امامان اهل بیت (ع) می باشند. تنها یكی از ده ها دلیل متقن و معتبر شیعه در این باره حادثه غدیرخم در حجه الوداع است . در رابطه با مسائله حجه الوداع و غدیر خم ، عین واقعه را به نقل از ترجمه الغدیر(ج1، ص 29 - 37) تقدیم می داریم . لازم است بدانید كه این واقعه و خطبه پیامبر اكرم(ص) در آن ، مورد اجماع و اتفاق جمیع مسلمانان شیعه و سنی است و جایگاه ویژه ای در نصوص دینی و ادبیات و اشعار مسلمانان - اعم از عرب و غیر عرب - دارد. در متون اسلامی هیچ روایتی به اندازه این واقعه به حد فوق تواتر نرسیده است و احدی را یارای تردید در آن نیست .
در میان صحابه پیامبر(ص) 110 نفر و از تابعین 89 نفر آن را نقل كرده اند و طبقات راوی آن ، به 360 نفر رسیده است .
شاعران بسیاری نیز این جریان را به نظم آورده اند ؛ از جمله : در قرن اول : امیرالموئمنین (ع)، حسان بن ثابت انصاری ، قیس بن سعد بن عباده انصاری ، عمر و بن عاص بن وائل ، محمد بن عبدالله حمیری . در قرن دوم : كمیت بن زیاد، سید اسماعیل بن محمد حمیری ، شعیان بن مصعب كوفی . در قرن سوم : ابو تمام حبیب بن اوس طایی ، دعبل بن علی بن رزین الخزاعی و در قرون بعد ده ها نفر دیگر.
از اهمیت این واقعه ، همان بس كه علامه امینی یازده جلد كتاب ارزشمند "الغدیر" را درباره أا این حادثه به نگارش درآورده است .
اكنون این سوئال رخ می نماید كه اگر این واقعه در میان همه مسلمین ، اجماعی و مورد اتفاق است ، پس اختلاف در چیست ؟ اساس اختلاف بر سر همان ماهیت و دلالت این واقعه است :
1- برادران اهل تسنن اظهار می دارند كه این حادثه عظیم تاریخی و سخنان و تائكیدات پیامبر اكرم(ص)، صرفا" به معنای لزوم "محبت و دوستی " حضرت علی (ع) است ، و هیچ دلالتی بر امامت و زمامداری و لزوم پیروی از ایشان ندارد. دلیل آنان نیز آن است كه "ولایت " چند معنا دارد و یكی از معانی آن "دوستی " است . بنابراین تا زمانی كه به این معنا قابل حمل است ، نمی توان به معانی دیگر آن تمسك جست .
2- دیدگاه شیعه این است كه ماهیت این حادثه و سخنان پیامبر اكرم (ص)، نصی صریح و قاطع بر امامت و پیشوایی حضرت علی (ع) است و قراین و شواهد حالی ، مقالی و مقامی به گونه ای است كه هرگز نمی توان آن را تنها به دوستی و محبت تفسیر كرد. البته باید توجه داشته باشید كه شیعه ادله بی شمار دیگری از قرآن و عقل و سنت بر امامت آن حضرت در دست دارد و این مسائله یكی از آن ادله می باشد، نه تنها دلیل . در عین حال این رخداد، حجتی قاطع و خلل ناپذیر است و به هیچ روی نمی توان از آن دست برداشت .
دلایل و قرائنی كه بر صحت دیدگاه شیعه گواهی می دهد، عبارت است : 1- معنای ولایت : لغت شناسان و كتاب های برجسته و ممتاز لغت ، كلمه ولایت را به معنای سرپرستی ، عهده داری امور، سلطه ، استیلا، رهبری و زمامداری معنا كرده اند. در این جا معنای این كلمه را با برخی از مشتقاتش فقط از كتاب های لغت اهل سنت برایتان نقل می كنیم :
- راغب اصفهانی می نویسد: "ولایت ؛ یعنی ، یاری كردن . و ولایت ؛ یعنی ، زمامداری و سرپرستی امور و گفته شده است كه ولایت و ولایت مانند دلالت و دلالت است و حقیقت آن "سرپرستی " است . ولی و مولی نیز در همین معنا به كار می رود"، (المفردات الراغب ، ص 570).
- ابن اثیر می نویسد: "ولی ؛ یعنی ، یاور... و هر كس امری را بر عهده گیرد، "مولی و ولی آن است ". سپس خودش می گوید: "و از همین قبیل است حدیث "من كنت مولاه فعلی مولاه "... و سخن عمر كه به علی (ع) گفت : "تو مولای هر موئمنی شدی " ؛ یعنی ، "ولی موئمنان گشتی "، (النهایه ، لابن اثیر، ج 5، ص 227)
. - صاحب صحاح اللغه می نویسد: "... هر كس سرپرستی امور كسی را به عهده گیرد ولی او است "، (الصحاح فی لغه العرب ، ج 6، ص 2528).
- صاحب مقاییس می نویسد: ".. هر كس زمام امر دیگری را به عهده گیرد "ولی او است "، (معجم مقاییس اللغه ، ج 6، ص ص 141).
اكنون با این گفته های مصرح ارباب لغت ، چگونه می توان "من كنت مولاه فعلی مولاه " را به "دوستی " صرف معنا كرد و سرپرستی اجتماعی و زمامداری را از آن جدا ساخت

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>