تبلیغات
خوشه ای بهار - آیا ولایت فقیه دیکتاتوری است؟

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

یکشنبه 1 اسفند 1389

آیا ولایت فقیه دیکتاتوری است؟

نویسنده: سینا   طبقه بندی: رهبر معظم انقلاب، اعتقادی، 

سوال

ایا ولی فقیه نیز که مدتی طولانی بر مردم حکومت می کند دیکتاتور است؟

پاسخ :

ولایت فقیه به عنوان یک حکم فقهی با دیکتاتوری تفاوت دارد و نمی تواند دیکتاتوری باشد؛ چرا که به مجرد این که ولی فقیه دیکتاتوری کرد از ولایت ساقط می شود. پس نمی توان ولی فقیهی تصور کرد که دیکتاتور باشد. ولی فقیه نه بر اساس میل و خواسته شخصی اش و نه بر اساس استبداد و تکبر، بلکه بر اساس احکام شرعی إعمال ولایت می کند، که البته یکی از احکام شرعی مسأله مشورت و توجه به آراء عمومی است: "وشاورهم فی الامر".
بنابراین اگر ولی فقیهی دستور خدا مبنی بر توجه به ظرفیت عمومی مردم و نظرات آنها را رعایت نکرد، یعنی بر اساس دیکتاتوری عمل کرد، از ولایت ساقط می شود. یکی از شرائط ولی فقیه عدالت است که این با دیکتاتوری ناسازگار است.
این از نظر ولایت فقیهی که از بعد نظری، در فقه مطرح است. اما آن چه در عالم بیرون در تشکیل نظامات سیاسی اتفاق می افتد و بر اساس آن قانون اساسی تصویب می شود، و أحیانا بر اساس نظام ولایت فقیه هم هست، علاوه بر بعد فقهی مسئله باید از دیدگاه سیاسی هم بررسی شود. مثلا در قانون اساسی باید این در نظر گرفته شود که اگر کسی که به عنوان ولایت فقیهی انتخاب می شود از شرائط لازم در ولایت بیرون رفت و مثلا دیکتاتوری کرد، چه دستگاه نظارتی ای باید آن را تشخیص دهد و او را به کناری بگذارد. از نظر سیاسی، صرف این که ولی فقیه بمجرد بی عدالتی و فسق از ولایت ساقط می شود کافی نیست، بلکه مکانیزم اجرایی برای إعمال قدرت در برکناری او هم باید وجود داشته باشد. این خود نیازمند یک تلاش عقلانی برای تصویب قانونی است که جلوی دیکتاتور شدن ولی فقیه و هر کس که صاحب قدرت است را بگیرد. این تلاش عقلانی هم خود تلاشی فقهی است، ولی بر خصیصه عقلانی آن تأکید داریم؛ یعنی به تصمیم گیری های خود ملت و نمایندگان آنها در تصویب قانون اساسی مربوط است.
در قانون اساسی ما این امر در نظر گرفته شده است. مجلس خبرگان رهبری که نمایندگان درس خوانده مردم هستند به طور دائم موظفند اعمال و رفتار ولی فقیه را در نظر بگیرند، و هر وقت که از حدود شرعی خارج شد و مثلا دیکتاتوری پیش گرفت او را عزل کنند.
بهترین آدرس برای تبیین ولایت فقیه سخنان خود مرحوم امام خمینی است که در صحیفه امام پیدا می کنید. البته همه سخنان امام در باره ولایت فقیه را باید خواند تا نظر امام را در این باره دانست؛ نه این که تنها به یک جمله و دو جمله از کلمات ایشان اکتفا کرد.

موسسه ذکر ـ قم.

[

]
 

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>