تبلیغات
خوشه ای بهار - مصاحبه اخیر احمدی نژاد با واشنگتن پست

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

یکشنبه 27 شهریور 1390

مصاحبه اخیر احمدی نژاد با واشنگتن پست

نویسنده: سینا   طبقه بندی: سیاسی، 


رئیس جمهور ایران طی مصاحبه طولانی با یک روزنامه آمریکایی ضمت گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف، در بخشی از گفت‌وگو خود گفت که 300 میلیون مردم آمریکا قربانی منافع چند صد صهیونیست شده‌اند.


"لالی ویموث" دستیار سردبیر ارشد روزنامه واشنگتن پست با "محمود احمدی‌نژاد" رئیس جمهور ایران مصاحبه‌ای را انجام داده است که در ادامه بخش‌هایی از این مصاحبه ارائه می‌شود.

احمدی نژاد

بنابراین گزارش، واشنگتن پست زیر عنوان "متن مصاحبه با احمدی نژاد" پاسخ های محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به پرسش های "لالی ویمات"، دستیار ارشد سردبیر این روزنامه، را چاپ کرده است، که روز سه شنبه 13 سپتامبر (22 شهریور) در تهران انجام گرفته است. بخشی از پرسش ها و پاسخ ها از این قرار است:

و اشنگتن پست: مردم در ایالات متحده این درخواست را دارند که شما قبل از آنکه به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل بیایید، عفو را به دو آمریکایی که در ایران در بازداشت به سر می‌برند ببخشید؟

احمدی‌نژاد: من در حال کمک کردن به ترتیبات آزادی آنها طی چند روز آینده هستم بنابراین آنها قادر خواهند بود که به خانه بازگردند. البته این اقدامی بشردوستانه یکجانبه است.

واشنگتن پست: بنابراین شما در حال انجام ترتیبات آزادی آنها هستید؟ آیا آنها طی چند روز آینده آزاد میشوند؟

احمدی‌نژاد: من امیدوارم که این اتفاق بیفتد. امیدوارم که این موضوع طی چند روز آینده روی دهد. ما تلاش‌های وسیعی را برای آن انجام داده‌ایم. این عفوی یکجانبه از سوی ملت ایران و از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

واشنگتن پست: چه زمانی شما این [آزادی دو زندانی] را آشکارا اعلام خواهید کرد؟

احمدی‌نژاد: زمانی که آنها آزاد شوند، این موضوع اعلام خواهد شد.

واشنگتن پست: سوریه تا چه حد برای ایران مهم است؟ ارزیابی شما از اوضاع در سوریه چیست؟

احمدی نژاد: مناسباتمان برای ما مهم است. همه دراین جهان برای ما مهم اند، هر جائی که مردم زندگی می کنند.

 ما با سوریه یک رابطه داریم، یک رابطه قدیمی. همچنین ما با مردم سوریه روابط خوبی داریم، با تمامی بخش‌های جمعیتی. این شرایط در عراق و دیگر کشورها نیز وجود دارد

واشنگتن پست: سوریه یک متحد اصلی ایران بوده است، فقط یک کشور دیگر نیست. می دانم که شما سعی کرده اید به پرزیدنت اسد کمک کنید. آیا معتقدید رژیم او می تواند باقی بماند؟

احمدی نژاد: برای ما لبنان، ترکیه و سوریه مهم هستند. همین طور افغانستان، پاکستان و کشورهای منطقه خلیج فارس. سوریه در صف مقدم مقاومت است.

واشنگتن پست: می دانم که شما اخیرا به پرزیدنت اسد انجام اصلاحات و گوش دادن به حرف مردم را توصیه کردید.

احمدی نژاد: بله، خود او اعلام کرد که بعضی اصلاحات را ارائه می دهد. من فکر می کنم همه در جهان به اصلاحات نیاز دارند، در اروپا، آمریکا، آسیا و همه جا.

واشنگتن پست: ما در آمریکا دنبال این پاسخ هستیم که آیا پرزیدنت اسد می تواند دوام بیاورد، یا اینکه کارش تمام شده است؟ ارزیابی شما چیست؟

تفکیک جنسیت-دانشگاه-کنکور -احمدی نژاد

احمدی نژاد: به نظر ما نباید راجع به اوضاع اینگونه صحبت کنیم. این بستگی دارد به مردم و دولت سوریه. ما فکر می کنیم بسیار مهم است که دیگران مداخله نکنند. نه غرب، نه نیروهای دیگر، نه ناتو و هر اتحادیه نظامی دیگر.

واشنگتن پست: به نظر می رسد مردم سوریه خواستار رفتن او هستند.

احمدی نژاد: بله، بعضی ها علیه او هستند. به آنها هم باید احترام گذاشت. اما ما موقعی از نظر واقعی مردم با خبر می شویم که انتخاباتی واقعی وجود داشته باشد و من امیدوارم این کار در محیطی دوستانه وحاکی از تفاهم انجام گیرد.

واشنگتن پست: شما فکر می کنید باید در سوریه انتخابات شود؟

احمدی نژاد: انتخابات آزاد باید در همه جای دنیا انجام گیرد، حتی در آمریکا.

واشنگتن پست: گزارش شده است که ایران برای کمک به پرزیدنت اسد مشاوران و نیروهای القدس را فرستاده است.

احمدی نژاد: ما با سوریه مناسبات داریم، مناسباتی قدیمی. ما همچنین با مردم سوریه ، با تمامی اقشار سوریه، مناسبات خوبی داریم. همین وضعیت در عراق و کشورهای دیگر هم وجود دارد.

واشنگتن پست: خیلی ها در آمریکا معتقدند جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا با حمله به عراق و سرنگون ساختن صدام، عراق را تحویل ایران داد. اعتقاد عمومی بر آن است که نفوذ ایران در سراسر منطقه به خصوص در عراق بیشتر شده است.آیا این برداشت درست است؟

احمدی نژاد: واقعا فکر می کنید مردم آمریکا از این بابت از جرج بوش متنفرند؟

واشنگتن پست: نه، فکر نمی کنم آنها از او متنفر باشند، فقط می گویم برداشت عمومی این است که صدام دوست کشور شما نبود و با حذف دولت او و آوردن یک دولت شیعه بر سر کار، راه نفوذ ایران در عراق بیشتر باز شده است. آیا این تحلیل درست است؟

احمدی نژاد: واقعا فکر می کنید آقای بوش قصد سر کار آوردن یک دولت شیعه در عراق را داشت؟

واشنگتن پست: نه.

احمدی نژاد: بنا براین، این برغم مقاصد او انجام شده است. آیا این دولتی منتخب هست یا نه؟

واشنگتن پست: بله.

احمدی نژاد: این یک دولت منتخب است. بنابراین مناسبات و تمایلات مردم عراق با امیال و آرزوهای بوش کاملاً مغایر است. آیا ما می توانیم مجددا به این نتیجه برسیم که بوش عراق را تحویل ایران داد؟ بوش هدفهای مشخصی را دنبال می کرد و نتوانست به آنها دست یابد. ملت عراق بر خواست ها و مقاصد آقای بوش فائق آمد. مسلم است که ما از سقوط صدام خوشحال هستیم.

احمدی نژاد در گفتگو با "واشنگتن‌پست": برای آزادی 2 آمریکایی در روزهای آینده تلاش می کنم

واشنگتن پست: شایعات حاکی از وجود دعوائی داخلی در ایران است. بعضی از دستیاران شما برکنار و یکی از آنها بازداشت شده است. بعضی ها اسفندیار رحیم مشائی، دستیار نزدیک شما را دوست ندارند. مناسبات شما با قدرت های دیگری که ایران را اداره می کنند چگونه است؟

احمدی نژاد: من نمی توانم انتظار داشته باشم همه از تمامی همکاران من خوششان بیاید. این امکان ندارد. مردم آزادند که از او خوششان بیاید یا نه. رقابت های سیاسی در تمامی کشورها رایج است و شما می توانید این رقابت ها را در تمامی دولت ها در سراسر جهان از جمله در آمریکا ببینید.

واشنگتن پست: بنا به گزارشها شما و ولی فقیه در آوریل گذشته برسر برکناری وزیر اطلاعات اختلاف داشتید. این اختلاف مهمی بود؟

احمدی نژاد:آیا می توانید دو نفر را پیدا کنید که دنیا را یک جور ببینند. آیا می توانید یک مورد را در اروپا پیدا کنید؟

واشنگتن پست: میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اپوزیسیون، چه وقت از حبس خانگی آزاد می شوند؟

احمدی نژاد: من هیچ اطلاعی در این باره ندارم. ما قوه قضائیه داریم و قوه قضائیه مستقل از دولت است. ما برای دادگاه قاضی تعیین نمی کنیم. قانون برقرار است، و همه در مقابل قانون مساوی اند. من چنین خبرهائی را دنبال نمی کنم. من فکر می کنم کارهای زیادی دارم که باید انجام دهم

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>