تبلیغات
خوشه ای بهار - منطق ایران در برابر جهانیان

خوشه ای بهار

روز موعود آن چنان هم دور نیست...

شنبه 16 مهر 1390

منطق ایران در برابر جهانیان

نویسنده: سینا   طبقه بندی: سیاسی، 


مجمع عمومی سازمان ملل متحد كه آخرین روزهای تابستان میزبان نمایندگان حدود 200 كشور جهان بود، امسال نیز نقشی تازه از دیپلماسی ایران را به ثبت رساند. سفر امسال رئیس دولت نیز در همان فضای ملتهب كه دولتمردان آمریکا و لابی صهیونیست‌ها به وجود آوردند انجام شد.


احمدی نژاد

با این حال، تلاش‌های همه‌جانبه این محافل هیچ خللی در برنامه هیات دیپلماتیك كشور ایجاد نكرد. رئیس‌جمهور از حضور در بزرگ‌ترین كانون افكار عمومی برای تبیین مواضع «صلح‌جویانه» و «منطق‌محور» تهران بهره جست و ضمن انعكاس صدا و  اندیشه ملت متمدن ایران، سیاست طرف‌های مخالف جمهوری اسلامی را از زوایای گوناگون به نقد كشید. صحبت درباره آنچه در آن هفته حساس نیویورك گذشت، فرصتی فراخ می‌طلبد اما نگاهی گذرا به آنچه در این مدت بر خروجی تریبون‌های خبری منتشر شد، تصویری روشن از نتایج هفتمین حضور دیپلماتیك دولت فعلی در سازمان ملل به دست می‌دهد.

تریبون رسانه‌ها به جای حضور در دانشگاه

این بار بیشترین زمان گفت‌وگوهای رئیس‌جمهور با رسانه‌های ارتباط جمعی سپری شد. در میان رسانه‌های مكتوب و غیرمكتوب آمریکا كمتر رسانه‌ای بود كه با رئیس دولت ایران به گفت‌وگو نپرداخت. در این فضای باز و صریح گفت‌وگو هر آنچه از مسائل و ابهام‌های ذهنی شهروندان آمریکا و غرب بود به بحث گذاشته شد. صحنه‌های مصاحبه رئیس‌جمهور در همه این گفت‌وگوها، صحنه یك جدال فكری بود كه در آن سرشناس‌ترین مصاحبه‌گران و نخبگان رسانه‌ایآمریکا تهاجمی‌ترین پرسش‌ها را پیش كشیدند. روایت برخوردهای رئیس‌جمهور  در این جدال‌های رسانه‌ای را باید از قلم همان نخبگان خواند. اغلب آنها از خونسردی احمدی‌نژاد و جواب‌های دقیق او و نقدهای صریحی كه بر سیاست‌های آمریکا و صهیونیسم وارد می‌كرد، ابراز شگفتی كردند.

 نكته جالب توجه این است كه نخبگان رسانه‌ای كه طرف گفت‌وگوی رئیس‌جمهور بودند، اغلب در رسانه‌های قدرتمند لابی یهود مشغول به كار هستند و چندان بی‌سبب نبود كه تل‌آویو از آنچه در مصاحبه صریح و صمیمی لری كینگ، اسطوره رسانه‌ای ایالات متحده گذشت ابراز ناراحتی كرد.

در مواقعی پرسش‌ها و گفت‌وگوهای طرف‌های آمریکایی لحنی جسارت‌آمیز و رنگ شیطنت به خود می‌گرفت و آنها فهرستی از اتهام‌های كاخ‌سفید را در زمینه تروریسم به ایران وارد می‌كردند اما رئیس‌جمهور با همان منش دانشگاه كلمبیا با حالتی صبورانه در پاسخ خویش تناقضات دیپلماسی آمریکا و ردپاهای آن در حوادث تروریستی را عیان كرد و دائم تاكید می‌كرد ریشه بی‌اطلاعی افكار عمومی آمریکا از واقعیت‌های سیاسی از اینجا ناشی می‌شود كه دولت آمریکا فرصت ارتباط و گفت‌وگو را از جامعه جهانی می‌گیرد.

 وی همچنین با پیگیری پیشنهاد خود مبنی بر تشكیل كمیته حقیقت‌یاب 11 سپتامبر- كه نخستین‌بار سال گذشته آن را مطرح كرده بود- هم در سخنرانی‌اش در شصت وششمین مجمع عمومی سازمان ملل و هم در گفت‌وگوهایش با رسانه‌ها، بار دیگر مشكوك بودن این حادثه را اعلام كرد و گفت چرا باید به خاطر كشته شدن 3 هزار شهروند آمریکایی، صدها هزار نفر در افغانستان و عراق به خاك و خون  كشیده شوند؟بدین ترتیب برخی تحلیلگران آمریکایی گفتند: رئیس‌جمهور ایران امسال به جای دانشگاه‌های ایالات متحده، رسانه‌ها را سكوی ارسال پیام‌های خویش قرار داد و از تریبون‌های خبری برای در تنگنا قرار دادن باراك اوباما بهره جست.

نیویورک،سازمان ملل، احمدی نژاد
راهبردهای اصلاح ساختار نابرابر قدرت جهانی

دومین جنبه از فرصت‌های سفر نیویورك را باید در دیدارها و مذاكرات دیپلماتیك ایران در متن و حاشیه جلسات مجمع عمومی جست‌وجو كرد. مركز این بخش از فعالیت دیپلماسی ایران نطق مهم رئیس‌جمهور برای نمایندگان نزدیك به 200 كشور جهان بود و در حاشیه آن چندین جلسه رایزنی و گفت‌وگو باید مورد تامل قرار گیرد كه احمدی‌نژاد در لابی سازمان ملل با سران كشورهای جهان داشت. در هفتمین نطق رئیس‌جمهور در مجمع عمومی، وی ساختار جامعه بین‌المللی را از زوایای گوناگون نقد كرد؛ ساختاری كه توزیع قدرت در آن نامتناسب است و منابع قدرت و ثروت در انحصار عده‌ای معدود از قدرت‌هاست و همین 2 عامل، موجب شده نظام جهانی از وادی عدالت به دور افتد. نطق اصلی وی و مصاحبه‌هایش، دعوتی برای اصلاح این روندهای ناصحیح بود. وی در صریح‌ترین نقد خویش تاكید كرد، برخی قدرت‌های جهانی مواضع خود، نگاه خود و دیدگاه خود را از طریق سازمان ملل اعمال می‌كنند یعنی سازمان ملل به جای آنكه محل بروز و ظهور مسؤولیت‌های جهانی شود و مشاركت بین‌الملل حوزه‌های ملی را در دنیا سازماندهی كند، به ابزاری برای برخی قدرت‌های جهانی مبدل شده است. او فهرستی از چالش‌های دنیا را ارائه كرد كه در بسیاری از آنها آشكارا ردپای قدرت‌های ‌بزرگ دیده می‌شود؛ از همین رو ترجیع‌بند سخنانش این بود كه باید نظام مدیریتی امروز به نقد و چالش كشیده شود. در انجام این كار مهم، رئیس‌جمهور بیش از همه به اراده و نقش ملت‌ها باور دارد و معتقد است قبل از هر چیز باید این تعریف كنار گذاشته شود كه جامعه بین‌الملل یك عرصه انحصاری دولت‌هاست. جهان به ثبات و آرامش نمی‌رسد مگر آنكه اراده‌ای جهانی بر آن حكومت كند یعنی تمام ملت‌ها در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها مشاركت داشته باشند. با چنین روشی خود به خود نقش مجامع بین‌المللی مثل شورای امنیت تصحیح می‌شود و سازمان ملل حقیقتا «سازمان ملل» می‌شود. مواضع گرفته شده توسط رئیس‌جمهور در سفر نیویورك، برخلاف برخی موضع‌گیری‌های اخیر داخلی وی، بسیار مثبت بود و امید می‌رود وی در این حوزه  نیز دوباره به مواضع و گفتارهای انقلابی خویش كه موجب اقبال ملت به این فرد كم‌نام و نشان شد، بازگردد؛

محمد مهدی تقوی

نویسندگان

صفحات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ال یس

ترانه"تو آمدی"از سامی یوسف

لوگو لوگو

Boycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی


www.shereno.com *** شما کجایید؟ *** اخبار روز از سایت خبری تابناک
p align="center">جادوی کلمات

رتبه سنج

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بنر

آل یاسین

<فیلم>